Sığacık’tan çıktık yola …

by Editor | Cumartesi, Mar 21, 2015 | 2304 views

Sığacık’tan çıktık yola …

AKYAKA-13

AKYAKA SAHİL- MAVİ BAYRAKLI HALK PLAJI

Evet geçen hafta karı-koca ve bir hanım arkadaşımız bir buçuk aylık çok şirin bir teriyer cinsi köpek yavrusunu bir arkadaşımızdan alıp memlekete getirmek üzere Dalyan’a doğru yola çıktık..

Tabii yollar artık eskisinden çok çok daha rahat ve insan yorulmadan daha doğrusu strese girmeden gidebiliyor hedef noktasına.. Yani evet bu dönemde yollar gerçekten de gelişti çok, bazılarının iddia ettiği gibi.. Ama ne pahasına gelişti ve ne maliyet karşılığında, o ayrı bir mesele tabii..

AKYAKA-5

AKYAKA …

Zaten de burada gayemiz siyaset yazmaktan ziyade turizm konusu üzerinde durmak..

Dura kalka “tembel” bir yolculuktan sonra Dalyan’a vardık ve sağ olsun arkadaşımız bizi 2 gün ve 2 akşam evinde gayet güzel ağırladı..

Dalyan dokusu itibarıyla güzel bir yer, oldukça.. Evler epeyi şık ve bakımlı tabii fiyatlar da oldukça “YAKIŞIKLI”.. Akarca’da 200-250,000 TL ye alabileceğiniz bir villa ev (hem de mavi bayraklı deniz kenarında) Dalyan’da herhalde 400-500 civarları.. farkı daha iyi malzeme kullanılmış olmasıdır muhtemelen.. Ama anlaşılacağı üzere fiyat farkı da muazzam.. Üstelik deniz epeyi ötede..

Yine de havası, ambiyansı olan ve yabancıların mekan edindiği, hatta bizzat yerleştiği popüler bir yer.. Bu arada burada kalışımız esnasında tabii ki KAUNOS mezarlarını görmeyi de ihmal etmediğimizi belirtelim…

Fakat Dalyan’ın sıkıntısı bir başka; Dalyan’ın yerli halkının yabancıları pek de sevmediği, hatta biraz da abartırsak daha da kuvvetli bir ifadeyle bazen adeta düşman (veya belki de rakip) gibi gördüğü söyleniyor, buraya yerleşen yabancılarca.. İşin komik tarafı kendi içlerinden de bunu itiraf edenler var.. Hatta, kendi aralarında bile sıkıntı (çekememezlik, geçimsizlik) olduğu söyleniyor yine..

Fakat işin en komik veya ilginç tarafı da buraya gelip yerleşen kendi vatandaşlarına soğuk bakan Dalyan yerlisi, tam tersine yabancı ülkeden gelip yerleşen İngiliz (vs) uyrukluları da adeta akraba gibi görüyormuş.. Gel de çık işin içinden..


AKYAKA-4

AKYAKA

Tabii şu sebep veya bu sebepten, böyle bir durum son derece olumsuz bir puan bu popüler yerin geleceği açısından… Zira çok sevdikleri İngilizler “en ucuz kuru fasulye nerede var” sorusunun cevabını en iyi bilen kesimmiş burada.. Yani pek de öyle para saçmaya gelmişler gibi değil durum..

Neyse, bebeğimizi alıp tekrar memlekete doğru yola çıktık.. Aheste çek kürekleri misali giderken, şeytan dürttü ve “Yahu şu Akyaka beldesine de bir uğrayalım bari 15-20 dakika” dedik.. İyi ki de uğramışız..

Akyaka’ da Seferihisar gibi bir CITTA SLOW.. Ama uzaktan yakında ilgisi yok bizim Seferihisar’ ile.. Son derece düzgün ve zevkli bir mimari.. Öyle ki adamın damında kiremit uçsa tamir etmek için belediyeden izin alması gerekiyor adeta.. Burada, bizim memlekette olduğu 5-6 katlı binalar filan yok.. 2 kat yapabiliyorlar insanlar.. Balkonlarda öyle zevksiz “KIRO” alüminyum parmaklıklar filan da yok.. Son derece zevkli ve kibar binalar..

Arkada dağ ve tepesinde bulutlar.. Muhteşem bir manzara.. Sahil ise mavi bayraklı plaj ve tam bir çarşaf..

İnsanlara gelince ne yamyam gibi ne de dik dik bakanlar var.. Herkes kendi halinde, kendi işiyle meşgul.. Bir şey sorduğunuzda ise son derece kibarca ve iyi niyetle cevap veriyorlar..

AKYAKA-9

AKYAKA

“Vay be, cennet burası mı?” dedik hep beraber.. ve de saklamaya gerek yok “buraya nasıl kapağı atarız” hesapları yapmaya başladık hemen… Tavsiyemiz odur ki görmeyenler gidip mutlaka görsün Akyaka denilen bu cennet beldeyi… İnanın pişman olmazlar.. Üstelik gerçek CITTA SLOW (sakin şehir) nasıl olur onu da görmüş olurlar yakından..

Neyse en iyisi biz şimdilik yaşadığımız yere konsantre olalım tekrar..

Hoş bulduk Sığacık ve Seferihisar

 

AKYAKA’YI İZLEYİN

 

 

Like it? Share it!