Sığacık’ta “Şadırvan” mevkii ve Ada Deniz Cafe

Sığacık KALEİÇİ tüm Ege bölgesinin en özel yerlerinden biridir.. Zaten popülaritesi de gittikçe ve süratle artmaktadır..

SADIRVAN-11

ŞADIRVAN MEVKİİ
Büyük resim için tıklayın

Hele Pazar günleri burası tam bir ziyaretçi akınına uğrar ve genellikle de İzmir buralara taşınır.. Gaye, çoluk çocuk pazarda yerel kadınların hazırlayıp sattığı börek, çörek vesaireyi atıştırmak, keyifli bir kahvaltı yapmak ve 3-5 parça da bir şeyler satın almaktır, hediyelik eşya, giysi veya sebze vesaire gibi… Aslına bakarsanız hepsi de bir nevi REKREASYON VE TAZELENME amaçlıdır hafta sonunda..

Bu arada SIĞACIK VE KALEİÇİ mevkiinin en önemli ve özel yeri de ŞADIRVAN denilen yerdir..

Bilindiği üzere şadırvan üzeri kubbeli ya da açık su haznesine denir. Genellikle cami avlularında bulunur. Çevresindeki musluklardan ya da ortasındaki fıskiyeden bol su akar. Abdest alınması amacıyla yapılan şadırvanlar kare, daire ya da çokgen plânlıdır. Üstleri geniş saçaklı bir damla örtülü olup çevrelerinde tahtadan oturma yerleri vardır. Şadırvanların Türk-İslâm mimarisinde önemli bir yeri vardır…


İşte SIĞACIK beldesini ziyaret eden misafirler ŞADIRVAN mevkiinde oturup çaylarını kahvelerini bir güzel afiyetle içerler.. Burada ADA DENİZ CAFE isimli aile mekanı vardır. Böyle diyoruz çünkü çok sevimli ve maharetli bir aile tarafından işletiliyor. Orhan Gümüş ve eşi misafirlerine hizmette kusur etmiyor ve tertemiz ve hijyenik bir ortamda güzel lezzetleri son derece uygun fiyatlarla sunuyorlar… Doğal serpme köy kahvaltısını burada yapmanızı özellikle öneririz, nostaljik ŞADIRVAN ortamında..

SADIRVAN-13

Ada Deniz Cafe – Şadırvan Mevkii
(Büyük resim için tıklayın)

ADA DENİZ CAFE ayrıca zeytinyağlı ve diğer snack yemek çeşitleriyle de uygun alternatifler sunuyor sizlere..

Dolayısıyla SIĞACIK beldesine yolunuz düşerse eğer (ki İzmirliyseniz hele mutlaka düşecektir) Akarca’nın denizinden, pazarın börek, çöreğinden faydalanacaksınızddır muhtemelen..

Ama siz siz olun ŞADIRVAN ve ADA DENİZ CAFE’ye uğramayı da sakın ihmal etmeyin… Burada çektireceğiniz fotoğraflar da NOSTALJİ ALBÜMÜNÜZDE güzel bir yer işgal edecektir mutlaka 🙂

ADA DENİZ CAFE WEB SAYFASI

Editör

Like it? Share it!