Sığacık Pazarı ve Sanat

by Editor | Cuma, Mar 27, 2015 | 1331 views
SIGACIK-BASKANLAR

Bld Bşk Aziz Kocaoğlu ve Tunç Soyer Kaleiçinde

Sakin şehir Seferihisar’ın artık ciddi bir marka haline gelmeye başlayan “SIĞACIK PAZARI” – yani Pazar günleri Sığacık Kaleiçi mevkiinde kurulan pazar, İzmir’den binlerce ziyaretçi çekiyor hafta sonları..

İnsanlar çoluk, çocuk buraya akıyorlar.. Hem bir temiz hava almak hem de biraz bir şeyler görüp atıştırmak için.. Gerçekten de pazardaki bazı tezgahlar çok güzel ürünler sunuyorlar; İçli köfte, patlıcanlı börek, baklava, sarma vs gibi… Bu ziyaretçiler akşamüzeri de gözleri ve karınları doymuş olarak evlerine dönüyorlar – genellikle İzmir.

Yani Sığacık İzmir’in hafta sonları atıştırdığı (yemek yediği) yer olarak ün yapmış vaziyette.. Fakat gel gör ki burada yemekten çok daha fazlası mevcut esasında..

Yani köfteyi, böreği vs yi İzmir’de de bulursunuz ama burada yani Sığacık’ta (ve Seferihisar’da tabii ki) gerçekten çok güzel sanat eserlerine imza atan sanatçılar var.. Ressamlar, heykeltraşlar, seramikçiler gibi… Hatta bizler de SIGACIKPAZARI.COM olarak bunlar için çok ciddi bir yer ayırmış bulunuyoruz web sitemizde.. Zira biz de Atatürk’ün kullanmış olduğu  “Sanatkar, toplumda uzun mücadele ve gayretlerden sonra alnında ışığı ilk hisseden insandır” şeklindeki ifadeye yürekten inanıyor ve toplumun ancak sanatta ilerlemesi durumunda duyarlılığımızın, farkındalığımızın yani özetle insan olarak kalitemizin artacağını biliyoruz. Dolayısıyla bu güzel, özel ve değerli insanlara hep birlikte destek vermeliyiz prensibinden yola çıkıyoruz.


İşte bu yüzden hedefimiz o olmalıdır ki,  Sığacık buraya gelen insanların yalnızca boğazlarını doyurdukları bir yer değil, aynı zamanda çok güzel sanat ürünlerini meydana getiren gerçekten de “mütevazi” ama değerli sanatçıların ürünlerini de görüp bunları da satın alabilecekleri bir yer olmalıdır. Bu şekilde hem ziyaretçilerin hem de ürünlerin sahibi sanatçıların karşılıklı olarak fayda sağlayacaklarına yürekten inanıyoruz…

“Pekiyi, ürünlerini sergileyen böyle sanatçılar yok mu hiç Sığacık’ta” derseniz eğer, bildiğimiz kadarıyla yalnızca 1-2 tane var, onlar da dükkan sahibi olmak şekliyle..

SIVA-HOROZ-YAZI

İlçemiz seramik sanatçısı Cangül Şimşek hanımın çok güzel bir çalışması

Dolayısıyla, BELEDİYE Yönetimi’nden beklenen odur ki, bu çok değerli sanatçıların da hafta sonu ürünlerini sergilemesine imkanı verilmelidir – Belirli bir bölümde hepsi bir arada olmak üzere, örneğin URLA Sanat Sokağı esprisi ile… Hatta bunlar “TEŞVİK EDİLMELİDİR”.. –  İnanıyoruz ki o takdirde SIĞACIK Pazarı çok daha elit bir kitleyi de buraya çekecektir kısa süre içerisinde..

Bu görüş açısını değerlendirmeye değmez mi sizce.. Ne dersiniz Sayın Başkan? Bizler, sizin de bu güzelim ilçeyi İzmir’in kafeteryasından ziyade bir sanat ve kültür beldesi yapma idealinizin olduğuna inanmak istiyoruz)

Editör

(Not. Bahsettiğimiz projenin büyük yatırımla filan ilgisi yoktur, anlaşılacağı üzere. Yalnızca vizyon, niyet ve biraz da gayret yeterli olacaktır)

Like it? Share it!