Sığacık Pazarı’nda Neler Yapılır? Neler Satın alınır?

 

SIGACIK-SLIDER-2703-6 Sığacık Pazarı Nedir, Nasıl Gelinir? Sığacık’ta Ne Yapılır? Sığacık Pazarı .. Ege Bölgesinin en popüler, en hareketli pazarlarından biri şüphesiz.. Hatta muhtemelen en kalabalık olanı.. Her pazar günü neredeyse bütün İzmir SIĞACIK Pazarı’na taşınır.. Zira halk çoluk çocuk keyifli bir hafta sonu yaşamak ister bir taraftan da BOĞAZ keyfi yaparken..

Evet Sığacık Pazarı öyle alıştığımız semt pazarlarından değildir pek, haksızlık yapmayalım.. Burada sebze, meyve, pirinç, mercimek, zeytin, peynir gibi gıda maddeleri ve giyecek ürünlerinin ön planda olduğunu sanıyorsanız yanılırsınız.. Sığacık Pazarı’ndan, en gözde ürünler yöre kadınlarının evde hazırlayıp pazarda ziyaretçilerin damak tadına sunduğu ıspanaklı börek, baklava, gözleme, turşu, reçel, dolma vesaire yer almaktadır… Bu arada yeni yeni kafeler de açılmaktadır burada.. Bazıları hem pansiyon hem de kafe konseptine sahiptir.. Gerçek olan şu ki, hafta sonları buraya büyük bir talebi var insanların ve bu da buradaki emlak fiyatlarının ciddi şekilde roketlemesine neden oluyor.. Dolayısıyla SIĞACIK beldesinin istikbali nasıl diye soran olursa cevabımız şöyle olur (kendi izlenimimize göre): Sığacık’ta bir müddet sonra maalesef betonlaşır.. Ama KALEİÇİ yani pazarın kurulduğu yer gittikçe kıymetlenir çünkü burada bir doku bozulması mümkün değil ve ileride çok daha fazla kıymeti olacak yalnızca bu açıdan bile..

SIĞACIK PAZAR RESİM GALERİSİ

SIĞACIK’A GELDİĞİNİZDE MUTLAKA ŞUNLARI YAPIN

TEOS1) TEOS ANTİK KENTİNİ ve KALEİÇİNİ dolaşın.
2) Pazar günü Kaleiçi’nde kurulan pazarı gezin,
3) Ana kapıdan girmeden solda “SEVGİ ABLANIN” patlıcanlı, ıspanaklı böreğini tadın.. Ana kapıdan girince ilk sola sapın hemen.. FIRIN Sokaktasınız.
– NİLAY Hanımın çok özel ve zevkli  takılarına bir göz atın…
– İleride, Rose Pansiyon’a gelmeden ÖZLEM Hanımdan (BAHÇEMDEN) zeytinyağında bekletilmiş doğal bitki yağları ve çeşitli reçelleri,  az ilerisinde BENAN Hanımdan   mandalina, portakal, pazı sarması, kabak tatlısı alabilirsiniz.
– Daha ileride “MÜRVET Hanımın” hiçbir yerde bulamayacağınız kurabiyelerini de mutlaka deneyin.


ADA-DENIZ-KAHVALTI-GALERI

B RESİM İÇİN TIKLA

4) SABAH KAHVALTINIZI Kaleiçi Şadırvanda
ADA DENİZ CAFE’de Orhan Bey’in güler yüzü,
temiz servis ve uygun fiyatla yapın, böreklerinizi yiyin, çay kahve için.
5) 127 sokakta ANTAKYALI KÖFTECİDEN (Hürrem & Sabah Vural) içli köfte yiyin..
–  Az ileride MAKBULE BAĞCI’dan bazlama ve katmer alın,
– Kaleiçi sebze bölümüne doğru gidin.. TÜLİN Hanımdan tam buğday ekmeği alın
– Yine 127 sokakta ANITA SCHMIT’in kendi yaptığı Alman pasta ve kurabiyelerini deneyin.
6) Daha sonra 129 sokakta görülecek reyonlar var sırada.
– 129 sokakta ŞERBETÇİ MUHARREM’in şerbetlerinden tadın,
– Aynı sokakta BEYHAN Hanımın börek dolma zeytin vsçeşitlerini deneyin
– Yine 129 sokakta Bilgece Tasarım Erhan’ın keçe hediyelik eşyalarına bakın
7) Canınız güzel bir BALIK ZİYAFETİ çektiyse eğer, Sahil boyunda güzel mezelerle “BALIK” yemeyi unutmayın
8) KONAKLAMAYI düşünüyorsanız ROSE PANSİYON’da (Fırın Sokak) pırıl pırıl odalar, uygun fiyatlar ve güleryüz bulacağınızı unutmayın. Daha çok nostalji  ararsanız KALEİÇİ PANSİYONU ve Ali Beyin dostluğunu mutlaka görün

ELEMENT-KAGVALTI-050616-1

4 ELEMENT BAHÇE (5th Wine Garden)

9) Güzel Sığacık Kaleiçi’ne geldiniz madem, mutlaka 133 sokakta bulunan 4 ELEMENT KAFE PANSİYONU ziyaret edin ..

Doğal ve müthiş huzur veren bahçesinde hafif (ve katiyetle kaliteli) müzik eşliğinde kulaklarınızın pası giderken, şarabınızı yudumlayın .. Kaleiçi’nde kalacaksanız eğer, odalara da bir göz atın mutlaka..

Buradaki ambiyansı ve işletmeci Hülya Hanım’ile Deniz Bey’in misafirperverliğini ve samimiyetini çok seveceksiniz .. 4 ELEMENT WEBSİTESİ

SIĞACIK BELDESİNE NASIL GELİNİR? Sığacık Pazarına (yani Sığacık) gitmek için önce Seferihisar’a gitmelisiniz. İzmir-Seferihisar arası yaklaşık 45 km dir ve özel arabanızla İzmir-Çeşme Otoyolunu kullanarak Seferihisar gişelerinden çıkıp 20 km daha gittiğinizde bu ilçeye varırsınız. Bu seyahat yaklaşık 35 dakika sürecektir. Buradan da Sığacık yaklaşık 5 dakikanızı bile almayacaktır. Diğer taraftan toplu taşımayı kullanma durumunuzda ise, Üçkuyular Otobüs Terminalinden Seferihisar merkeze Seferihisar dolmuşları ile yaklaşık 45 dakika da ulaşabilirsiniz. (Seferihisar dolmuşları 07:00 / 23:30 (15 dk.) 4 TL – fiyatlar zam görmüş olabilir) Arzu ederseniz eğer, belediye otobüsü ile ulaşım da mümkündür; Bu takdirde ise Seferihisar 730 nolu otobüsle yaklaşık 1 saat sürmektedir. Otobüsün güzergahı şöyle olmaktadır; F.Altay Aktarma Merkezi – Narlıdere – Güzelbahçe – Seferihisar. Kalkış sıkılığı ise 50 dakikadır. Tabii ki her durumda Seferihisar’dan SIĞACIK dolmuşuna binerek bu semte ulaşmanız gerekecektir. İYİ YOLCULUKLAR – HARİTA İÇİN TIKLAYIN

Like it? Share it!