Sığacık Pazarı 22 Şubat günü ne haldeydi?

PAZAR-22SUBAT
22 Şubat Pazar günü bir uyandık ki hava biraz limoni.. Yani her an bir terso durum yapabilir..

Tabii doğrusu keyifler kaçmadı değil pazarda.. Hani her hafta 100-200 TL iş yapıp da evine bir çorba parası götüren esnaftan (yani tezgahlar) tut da, her hafta beş yüz ile bir teklik koyan bayağı işletme esnafa kadar herkesin keyifleri biraz kaçıktı bu hafta sanki..

Zaten sabah saatlerinde aşağı yukarı hiç iş olmadığını söyledi esnaf.. Neyse ki öğleden sonra biraz kalabalık arttı ve ziyaretçiler yine akın akın gelmeye başladılar..

PAZAR-22-SUBAT-RECELBu arada sabah saatlerinde iş yapan hiç mi olmadı (veya olmuyor) derseniz eğer, cevabı hayır var tabii ki. Fakat bunlar daha ziyade yeni açılan girişteki LA CASA CAFE ve benzeri kafe tipi kahvaltı veren yerler.. Örneğin bahsettiğimiz bu yer bayağı doluydu sabah saatlerinde, İzmir’den kahvaltı için gelen insanlarla..

Bir benzer yer de LA CASA’ nın hemen çaprazındaki MANDALİN PANSİYON.. Burası da sabah kahvaltısı için gelen misafirlerle doluyor.. Fiyatı son derece makul; yalnızca 15 TL ve kuşsütü hariç her şey var, sahanda “NEFİS” yumurta dahil..


Biz ailece buraya gidiyoruz – özellikle doğum günlerimizde filan – ve gerçekten İstanbul’da 50-60 TL ye alamayacağımız kahvaltıyı burada keyif ve lezzetle alıyoruz.. Unutmadan söyleyelim; Bir de MANDALİN sahibi YUSUF Bey’in son derece “CANDAN ve SAMİMİ” ilgisi ve dört dörtlük servisi var.. Sanıyoruz ki kısa süre sonra insanlar buranın müdavimi olacaklar..

Bu arada akşamları da bir MİLOS BALIK fenomeni var ki gerçekten de dostlar başına.. Bu firmanın web sayfasını (has bel kader) biz yapmıştık. Sahibi Levent Bey aldı başını gidiyor. Herhalde bir hafta önceden filan yer ayırtmak lazım olsa gerek burada balık yiyebilmek için bir hafta sonu..

PAZAR-22-SUBAT-SERBETVelhasıl SIĞACIK PAZARI ticari bir marka olma yönünde hızla yürüyor.. ve buraya b ilhassa İzmir’den akın gittikçe artarak devam ediyor..

Yalnız oldukça çok sayıda esnafın şöyle bir şikayeti var; Pazarın esprisi burada yaşayan insanlara (ve bilhassa hanımlara) kendi emekleriyle ürettikleri ürünler karşılığında bir gelir sağlayabilmek. Ama, maalesef ÖYLE OLMUYOR.. Dışarıdan gelen birçok satıcı da dahil kendi ürettikleri değil DIŞARIDAN BAŞKA KAYNAKLARDAN ALDIKLARI ÜRÜNLERİ KENDİ ÜRÜNLERİYMİŞ GİBİ pazarda satıyorlar.. Tabii, pazarın sorumluları var (herkes öyle biliyor yani) ve buna rağmen bu oluyorsa Belediye Yönetiminin (tabii en başta Başkan TUNÇ SOYER olmak üzere) yetkililere neden “doğru dürüst” denetim yapılmadığını ve böyle şeylere geçit verdiklerini sorması gerekir diye düşünüyoruz.

Bizden söylemesi, pazardaki bazı esnafın ağzından.. Malum ateş olmayan yerden duman çıkmaz.

İşte SIĞACIK PAZARI’ nın hali böyleydi 22 Şubat 2015 günü..

Herkese buradan sevgilerle
Editör

Like it? Share it!