Sakin şehirde “Sanat ve Sanatçılar”

SIGACIK-BASKANLAR

Sakin şehir Seferihisar’ın artık ciddi bir marka haline gelmeye başlayan “SIĞACIK PAZARI” – yani Pazar günleri Sığacık Kaleiçi mevkiinde kurulan Pazar İzmir’den binlerce ziyaretçi çekiyor hafta sonları..

İnsanlar çoluk, çocuk buraya akıyorlar.. Hem bir temiz hava almak hem de biraz bir şeyler görüp atıştırmak için.. Gerçekten de pazardaki bazı tezgahlar çok güzel ürünler sunuyorlar; İçli köfte, patlıcanlı börek, baklava, sarma vs gibi… Bu ziyaretçiler akşamüzeri de gözleri ve karınları doymuş olarak evlerine dönüyorlar – genellikle İzmir.

Yani Sığacık İzmir’in hafta sonları atıştırdığı (yemek yediği) yer olarak ün yapmış vaziyette.. Fakat gel gör ki burada yemekten çok daha fazlası mevcut esasında..

Yani köfteyi, böreği vs yi İzmir’de de bulursunuz ama burada yani Sığacık’ta (ve Seferihisar’da tabii ki) gerçekten çok güzel sanat eserlerine imza atan sanatçılar var.. Ressamlar, heykeltraşlar, seramikçiler gibi… Hatta bizler de SIGACIKPAZARI.COM olarak bunlar için çok ciddi bir yer ayırmış bulunuyoruz web sitemizde.. Zira biz de Atatürk’ün kullanmış olduğu  “Sanatkar, toplumda uzun mücadele ve gayretlerden sonra alnında ışığı ilk hisseden insandır” şeklindeki ifadeye yürekten inanan ve toplumun ancak sanatta ilerlemesi durumunda duyarlılığımızın, farkındalığımızın yani özetle insan olarak kalitemizin artacağını biliyoruz. Dolayısıyla bu güzel, özel ve değerli insanlara hep birlikte destek vermeliyiz prensibinden yola çıkıyoruz.

İşte bu yüzden hedefimiz o olmalıdır ki,  Sığacık buraya gelen insanların yalnızca boğazlarını doyurdukları bir yer değil, aynı zamanda çok güzel sanat ürünlerini meygana getiren gerçekten de “mütevazi” ama değerli sanatçıların ürünlerini de görüp bunları da satın alabildekleri bir yer olmalıdır. Bu şekilde hem ziyaretçilerin hem de ürünlerin sahibi sanatçıların karşılıklı olarak fayda sağlayacaklarına yürekten inanıyoruz…

“Pekiyi, ürünlerini sergileyen böyle sanatçılar yok mu hiç Sığacık’ta” derseniz eğer bildiğimiz kadarıyla yalnızca 1-2 tane var, onlar da dükkan sahibi olmak şekliyle..

SIVA-HOROZ-YAZIDolayısıyla, BELEDİYE Yönetimi’nden beklenen odur ki, bu çok değerli sanatçıların da hafta sonu ürünlerini sergileme imkanı verilmelidir.. Belirli bir bölümde hepsi bir arada örneğin – URLA Sanat Sokağı esprisi ile…

O takdirde SIĞACIK Pazarı yalnızca İzmir’in hafta sonu yemek mekanı olarak anılmayacak ve inanıyoruz ki çok daha elit bir kitleyi de buraya çekecektir kısa süre içerisinde..

SIGACIKPAZARI.COM