Günlerden Pazar.. Sığacık Pazarı :)

 

SIGACIK-NELER-YAPILIR
Bundan 4-5 yıl önce günlerden Pazar.. Zorlu bir yolculuktan sonra ta İstanbul’dan kalkmış İzmir’in Seferihisar ilçesine gelmişiz 8-9 saatlik yolculuktan sonra.. Malum Seferihisar’ın yıldızının parladığı yıllar Türkiye’nin ilk CITTA SLOW şehri olarak.. Zaten bu etiketi olmasa muhtemelen pek de böyle büyük bir hevesle yola çıkmazdık..

Sakin şehirde kısa bir tur, çevreyi kolaçan etmek için.. Bakıyoruz ve görüyoruz ki kafamızda canlandırdığımız gibi olmasa da tamamıyla, gerçekten de sakin bir yer.. Hayatın hakikaten daha yavaş ve sakin aktığı belli..

Birlikte olduğumuz İzmirli arkadaşımız esas Sığacık denen semti görmemiz gerektiğini söylüyor.. Biz de basıyoruz gaza 5-6 km mesafedeki Sığacık istikametine gitmek üzere..

Sığacık beldesine vardığımızda deniz kenarında oldukça şirin bir sahil semtine vardığımızı görüyoruz..

Kısa bir turdan sonra arkadaş arabayı park ederek her hafta sonu kurulan pazarı gezmemizi öneriyor.. Fakat park birazcık sorun olmuyor değil doğrusu.. Zira etraf bayağı kalabalık.. Arkadaş genellikle İzmir’den geldiklerini söylüyor bu ziyaretçilerin..

PAZAR-22SUBAT
Neyse sonunda bir yer bulup 100 metre kadar yürüyerek ana giriş kapısına varıyoruz pazarın.. Kaleiçi’nde kurulan bu pazara “Kadınlar Pazarı” da deniyormuş… İnsanlar hele de hava güzelse inanın omuz omuza yürüyorlar bazı sokaklarında..


Yine bilgilendirildiğimize göre burada en çok iş yapan tezgahlar birçok pazarın aksine tekstil vesaire hatta sebze bile değilmiş.. Ne dersiniz pekiyi? Unlu mamuller, hamur ve yufka ürünleri bilhassa; Örneğin her türlü börekler, baklavalar, sarmalar, reçeller vesaire vesaire..

İşin ilginç tarafı da ziyaretçilerin büyük kısmı hafta sonu İzmir’den gelenlermiş.. Çoluk çocuk tüm aile, hem bir rekreasyon yapıyorlar ve hem de evin hanımı o gün yemek yapmamış oluyor vesaire.. Yani bir nevi piknik bile diyebilirsiniz..

Tabii ki biz de sağdan soldan bir şeyler tatmıyor değiliz.. Ama doğrusu daha ziyade arkadaşın daha önceden tanıdığı birkaç tezgahı tercih ediyoruz tabii.. ki gerçekten çok lezzetli buluyoruz yediklerimizi.. Patlıcanlı börek hele muhteşem geliyor, kale kapısının hemen dışında Sevgi Abla’nın yerinde.. Keza sarma dolmasını da çok lezzetli buluyoruz bu yerin..

Diğer taraftan bazlama, katmer yapan bir tezgaha da uğruyoruz – arkadaşın tavsiyesi üzerine.. Sonra reçel alıyoruz reçelleriyle ünlü bir hanımdan.. vesaire..

Tabii bir saat filan dolaşınca bayağı da yoruluyoruz.. Kaleiçi’nden çıkıp hemen dışarıda güzel bir çay bahçesine kapağı atıyoruz.. Burada şunu öğreniyoruz ki Sığacık merkezde denize girmiyor insanlar maalesef.. Anlaşıldığı kadarıyla limana demirlemiş tekneler vs bu güveni vermiyor..

Ne yapıyorlar pekiyi? 3-5 km ötedeki Akkum denilen yere veya tam ters istikamette yine 5-6 km uzaklıkta Akarca denilen semte gidiyor insanlar deniz için.. Zaten buralar da mavi bayraklı plajlar olarak anılıyor..

Nitekim biz de öyle yapıyoruz ve bol bol yüzüyoruz tertemiz sularda.. Daha sonra akşam geliyor ve yer ayırtmış olduğumuz pansiyona gidiyoruz.. Aklımıza bu güzel yerde acaba yaşayabilir miyiz sorusunu da koyarak….

Siz de İzmir dolaylarına gelirseniz Seferihisar ve Sığacık taraflarına bir uğrayıverin mutlaka.. Belli mi olur buralara yerleşmeyi bile düşünebilirsiniz bir gün.. Biz öyle yaptık da 🙂

Bir Akarca sakini… (28 Haz 2016)

SIĞACIK PAZARI RESİMLER

Like it? Share it!