Ege bölgesi’nden bir naif ressam: Hayal İrtegün

HAYAL-1

HAYAL İRTEGÜN – B. RESİM İÇİN TIKLAYIN

HAYAL İRTEGÜN 1975 İzmir doğumlu…

İlköğretim çağlarından itibaren bazı resim yarısmalarında dereceler kazanmış bir sanatçı..

Lise eğitimi sırasında karikatür çalışmaları denemiş, bazı çalışmaları dergilerde yayınlanmış..

1992 de İzmir Resim Heykel Müzesi Nuri Aslan atölyesinde desen kurslarını bitirmiş, Güzel Sanatlar Fakültesini kazandığı halde akademik eğitimine devam edememiş..

Aynı zamanda A.Ö.F. İktisat mezunu olan İRTEGÜN, amatör resim çalışmalarına devam ederken 1998 de Naif Ressam Fahir Aksoyla tanışmış Naif Ressamlar Karma Sergilerine katılmış … Mesleki, akademik eğitim almamasına rağmen naif (saf yürekli ) ressam deniz ve dogâ aşkıyla gördüklerinden etkilenerek hayal dünyasını çalışmalarına yansıtmıştır genellikle.


İrtegün’ün resimlerine baktığımızda kompozisyonları bireysel içgüdüleri ve sezgileriyle kurguladığını ve saf bir içtenliğin süsleyici öğelerle bütünleştiğini görmekteyiz.

İzmir Sanat Dostları Derneği Üyesi olan sanatçı, birçok kişisel ve karma sergiler açmış, çeşitli festival çalıştay ve şenliklere uluslararası yarışmalara katılmış .. İrtegün “Sersanat Sadece Sanat Topluluğunu” kurmuş olup, sadece sanat sloganıyla, organize eden olarak sergiler düzenlemektedir. 2014 te katılmış olduğu, Kanada Magogtaki Uluslararası Naif Sanatlar Müzesinin yarışmasında dünya naif ressamları arasında ilk 22 ye girmiş, ülkesini evrensel sanat müzesinde temsil etmiş, eseri katoloğa basılmış ve Kanada Uluslarası Naif Sanatlar Müzesinde daimi sergiye kalmış bulunmaktadır. Ressamın eserleri yurtiçi ve yurtdışı özel koleksiyonlarda görülebilmektedir.

İrtegün, 2015 Almanyada gerçekleşecek Uluslararası Naif Ressamlar Karmasında yine Türkiyeyi temsil edecektir. Çalışmalarına halen İzmir Urladaki ev atölyesinde devam etmektedir.

İletişim :mail : hayaletressam@gmail.com

http://www.facebook.com/Hayalart

RESİM GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

HAYAL İRTEGÜN - RESSAM

Like it? Share it!