Canip Taşkıran.. Ressam ve kıymetli bir sanat insanı

CANIP-TK-MISAFIR-3Bu yazımızda Ege Bölgesinin değerli ressam ve sanat insanlarından CANİP TAŞKIRAN’dan bahsetmek istedik. Gayemiz sanatçılarımıza destek olarak hem onların daha çok tanınmasına katkıda bulunmak hem de insanlarımızın sanata olan ilgisini geliştirmektir.

RESSAM CANİP TAŞKIRAN

1955 Ardahan doğumlu olan CANİP TAŞKIRAN ilköğretimini Malazgirt Muş’ta tamamladıktan sonra eğitim fakültesine devam etti ve bu eğitimini de Van ve Gümüşhane’de tamamladı.


1974 yılında Ankara’da Ticari Bilimler Fakültesi ile eğitimine yeni bir başlangıç yapan TAŞKIRAN, içindeki çocuğun sesini dinleyerek aradığı kariyerin bu olmadığını fark etti. Birinci sınıftan bu okulu terk eden TAŞKIRAN hayatının bundan sonrasını şekillendirecek olan önemli bir adım atarak tekrar sınavlara girdi ve Buca Eğitim Fakültesinde 1985 yılında dereceyle mezun olacağı resim bölümüne adım atmış oldu.

TAŞKIRAN kariyerine ilköğretim öğretmeni olarak başladı ve sanat öğretmeni olarak devam etti. 20 yıllık bir eğitim döneminden sonra kendisi şu anda Seferihisar Halk Eğitim Merkezi’nde sanat eğitmeni olarak görev yapmaktadır. Ressam burada yetişkinlere yönelik resim, heykel, rölyef, seramik, vesaire kurslarını başarıyla yürütmekte ve ayrıca öğrencileri güzel sanatlar fakülteleri sınavları için yetiştirmektedir.

Kendisi aynı zamanda 2012 de Seferihisar’da kurmuş bulunduğu Uluslararası Suluboya Derneği’nin Başkan Yardımcısı olarak da görevini sürdürmektedir.

NOT: TAŞKIRAN’ ın resim çalışmaları geniş bir albümü kapsamaktadır. Resimlerini aşağıda belirtilen linkteki web sayfasında görebilirsiniz. Kendisi SIĞACIK “LA DUDE CAFE” isimli mekanda ikinci sergisini açmış bulunmaktadır. Sergi 30 Mayıs – 19 Haziran 2015 tarihleri arasında ziyaretçilere açıktır. Sanatçının tabloları sergide satışa sunulmuştur.

SANATÇININ WEB SAYFASI

Editör

Like it? Share it!