Alışveriş yaparken bilgilenmek gibisi var mı?

NURGUL-ICLI-KOFTEBir semt pazarına veya alışveriş merkezine çıktığınızda, yalnızca “hep standart veya düzenli olarak” takıldığınız yerlere mi uğramalı, yoksa diğer başka benzer ve hatta daha iyi alternatifler olup olmadığına da bakmalı mı?

Hiç şüphesiz ki ikinci şık geçerli.. Yani diğer bir deyişle “Ben nasıl olsa Ayşe’nin tezgahından patlıcanlı börek, Mehmet’in tezgahından turşu, Nermin’in tezgahından şifalı otlar alıyorum.. Başka alternatif aramaya ne gerek var?” davranış biçimini asla benimsemeyiniz, bizce..

Zira, o devamlı ürün aldığınız noktalardaki satıcılar (veya üreticiler) sizin nasıl olsa devamlı müşteri olduğunuza karar vererek durumu KANIKSAYABİLİRLER ve inanın ki aldığınız HİZMET veya MALIN KALİTESİ zaman içinde düşebileceği gibi, FİYAT konusunda bile YANILABİLİRSİNİZ..


Bu satırların yazarı benzer durumlarlı muhtelif defalar ve son olarak da Ege Bölgesinin en popüler pazarlarından birinde çeşitli tezgahlarda deneyimlemiş bulunmaktadır.. Örrneğin, çok güzel ve gerçekten lezzetli bir yiyecek ürünü yapan bir tezgah ürünün tanesini 2 TL den 2,50 TL’ye yükseltebilmektedir. Ürün güzeldir gerçekten.. Fakat zam da iyidir maşallah; Yüzde 20 pat diye; Öyle bir üründür ki bahsedilen ürün 4 tane yeseniz doymanız pek mümkün değildir.. Yani 10 TL lık.. Normal mütevazi bir lokantada 2 kaplık bir öğle yemeği parası neredeyse.. Pekiyi bu kadar rahat fiyat arttırabilmenin sebebi nedir? Çok basit; Arz ve talep meselesi.. Yani mala çok talep varsa nasılsa müşteri geliyor diye, kantarın topuzu bazen kaçabilir..

Tabii, mesela başka bir durumda “NASILSA SATIYORUZ” diye bir de kalite bozulması olabilir.. Bu daha da beter bir durum olabilir hatta..

Onun için alışverişte MUTLAKA YENİ ALTERNATİFLERİ hiçbir zaman göz ardı etmemek ve yeni çıkan ama GERÇEKTEN DE İYİ, DENENMEYİ HAKEDEN ÜRÜNLERE de şans vermek katiyetle şarttır.

Satıcı veya üreticinin hiçbir zaman “NE YAPARSAM YAPAYIM MÜŞTERİ NASILSA KAPIMDA BEKLİYOR, BEKLER” havasına kapılmasına izin vermemelidir..

Velhasıl, REKABET iyi şeydir ve katiyetle tüketicinin lehine çalışır.

Like it? Share it!